රනිල්ගේ ආණ්ඩුව තිබුණොත් රට වැටෙන හැටි ෆිච් රේටින්ස් පෙන්වාදෙයි

ශ්‍රී ලංකාවේ හිටපු ජනාධිපතිවරයා ඉවත්ව රනිල් වික්‍රමසිංහ යටතේ රජයක් පත් වුවද, රාජපක්ෂ පවුලේ සාමාජිකයන් සමඟ එම රජයට ඇති සම්බන්ධතා හේතුවෙන් දේශපාලන අර්බුදය අවසන් වී නැති බවත්, ඒ තත්වය නිසා දැන් බංකොළොත් වී ඇති ශ්‍රී ලංකාවට ගොඩ ඒම අසීරු වනු ඇතැයි ෆිච් රේටින්ස් ආයතනය නිවේදනයකින් පෙන්වා දෙනවා.

ෆිච් රේටින් ආයතනය මෙම වාර්තාව නිකුත් කර ඇත්තේ තමන් පිළිගන්නා ආර්ථික ප්‍රතිපත්ති සහ ආර්ථික අර්බුදය විසඳන්නට එම ආයතනය පිළිගන්නා විසඳුම් මත පදනම් වෙමින්. රනිල් වික්‍රමසිංහලා විශ්වාස කරන්නේද ෆිච් රේටින්ස් ආයතනය පිළිගන්නා විසඳුම් තමයි.

ෆිච් රේටින්ස් ආයතනය කියන්නේ, ලංකාවේ ආර්ථික අර්බුදය කල්තියා දුටු ආයතනයක්. ජාත්‍යන්තරව ඉහළම පිළිගැනීමක් ඇති ආර්ථික තක්සේරු ආයතන තුනෙන් එකක්. ශ්‍රී ලංකාවේ ආයෝජනය කරන්නට එන ආයෝජකයන් වගේම, ලංකාවේ ආර්ථිකය ගැන අවධානය යොමු කරන බොහෝ දෙනෙක් ෆිච් ආයතනය ලංකාව ගැන කියන්නේ කුමක්දැයි සොයා බලනවා. ඒ අනුව ඒ ආයතනයේ තක්සේරුව ලංකාවට වැදගත්.

නව ජනාධිපතිවරයාගේ පත්වීම පාර්ලිමේන්තුවේ අතිබහුතරයක් මත තහවුරු කරගන්නට හැකි වුණා. එම රජයට විපක්ෂයේ ඇතැම් සාමාජිකයන්ගේ ආකර්ෂණය ලබා ගන්නත් හැකි වුණ බව එම නිවේදනයේ සඳහන්. මෙය යම්කිසි මට්ටමක බලාපොරොත්තු ඇති කෙරෙන තත්වයක් බව එයින් පෙන්වා දෙනවා. ඒ, නව රජය යටතේ ඉතා අසීරු ආර්ථික ප්‍රතිසංස්කරණ සිදුකරමින් සාර්ව ආර්ථික ස්ථාවරත්වය (එයින් කියැවෙන්නේ රටේම සමස්ත ආර්ථිකය කඩාවැටෙන්න නොදී රැකගන්න එක ගැන) ඇති කර ගැනීමට වගේම ණය තිරසරභාවය ඇති කර ගන්න පුළුවන් වේවි කියන උපකල්පනය මත. ඒ ටික කළාම අයිඑම්එෆ් සහයෝගය ලබාගැනීමට හැකි වනු ඇති බවත්, හදිසි ආර්ථික අසීරුතාවලින් ආරක්ෂා වීමට එය සහයෝගයක් වනු ඇති බවත් නිවේදනයේ සඳහන්. ඊට අමතරව ශ්‍රී ලංකාව විවිධ රටවල්වලිනුත් සහයෝගය ඉල්ලා සිටින බව එයින් පෙන්වා දෙනවා.

මේ බොහෝ ප්‍රතිසංස්කරණ සිදු කිරීමේදී ජනතා විරෝධය එල්ලවීමේ ඉඩක් පවතින බවත් ෆිච් ආයතනය පෙන්වා දෙනවා. ඒ ප්‍රතිසංස්කරණ හරිහැටි අවසන් කරන්නට අසමත් වුණොත්, අයිඑම්එෆ් සහයෝගයත් නොලැබෙන බව එමගින් වැඩිදුරටත් පෙන්වනවා.

එහෙත් නිවේදනයේ තීරණාත්මක කරුණු සඳහන් වන්නේ ඉන් පසු. රාජපක්ෂ පවුලේ සාමාජිකයන් විරෝධතා මගින් බලයෙන් පහ කරනු ලැබූ නමුත්, නව රජය රාජපක්ෂ පවුල එක්ක සම්බන්ධතා නිසා රජයට ලැබෙන මහජන සහයෝගය ඉතා කුඩා මට්ටමේ පවතින බව නිවේදනයෙන් පෙන්වා දෙනවා.

පාර්ලිමේන්තුව තුළ ශක්තිමත් වුණත්, මහජන සහයෝගය දුර්වල වීම ගැන ඒ අනුව ෆිච් ආයතනය අවධානය යොමු කරනවා. ජනාධිපති වික්‍රමසිංහ මහජන විරෝධතාවලින් එළවා දැමූ හිටපු ආණ්ඩුවේ අගමැතිවරයා බවත් සිහිපත් කරනවා.

ඊට අමතරව පාර්ලිමේන්තුවේ බහුතරය තවමත් ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණේ බහුතරයක් සිටින පාර්ලිමේන්තුවක් බවත්, එම පක්ෂය රාජපක්ෂ පවුලේ සාමාජිකයන්ට සමීප බවත් පෙන්වාදෙමින්, එම තත්වය ඉදිරියේදී විරෝධතා වැඩි වීමට හේතු වනු ඇතැයි ෆිච් ආයතනය විග්‍රහ කරනවා. ඒ අනුව, රට ඉදිරියටත් ස්ථාවර නොවනු ඇති බව කියනවා. අස්ථාවර රටකට ආර්ථික අර්බුදයෙන් ගොඩ එන්නට අවශ්‍ය ප්‍රතිසංස්කරණ කරන්නට බැහැ.

ෆිච් ආයතනයේ නිවේදනය පහතින් –

Political Risks Still Challenge Sri Lanka’s Emergence from Default

Thu 28 Jul, 2022 – 12:37 AM ET
Fitch Ratings-Hong Kong-28 July 2022: The successful formation of a government under the new president, Ranil Wickremesinghe, is an important precondition for resolving Sri Lanka’s debt default, but many challenges remain as the country seeks financing support from the IMF and debt restructuring from private and official bilateral creditors, says Fitch Ratings.

The new president was confirmed by a large majority in parliament, and his government has drawn in some opposition members. This gives some hope that it will have sufficient support to negotiate and carry out difficult reforms as part of efforts to restore macroeconomic stability and debt sustainability. Such reforms could unlock funding support from the IMF, which we view as important for Sri Lanka’s emergence from default.

The government’s parliamentary position appears strong, but public support for the government is weaker. President Wickremesinghe was prime minister in the previous administration under President Gotabaya Rajapaksa, who was brought down by protests. Parliament and the government also remain dominated by politicians from the Sri Lanka People’s Freedom Alliance, which is closely affiliated with the Rajapaksa family. This may increase the risk of further destabilising protests if economic conditions do not improve and/or reforms generate public opposition.

We expect any reform package agreed with the IMF by the government to include elements such as higher taxes, expenditure rationalisation and a commitment to a greater degree of exchange-rate flexibility. There is a significant risk that such reforms could cause public opposition that might impede their implementation. In the absence of an IMF deal, we expect Sri Lanka to face a very strained external position in the near term. The country has little foreign exchange to pay even for essential imports such as fuel, food and medicines, with official reserve assets at just USD1.9 billion (just over one month of imports) as of end-June.

In a statement on 30 June, the Fund noted that it assessed Sri Lanka’s public debt as unsustainable, and confirmed that it would require adequate financing assurances from Sri Lanka’s creditors that debt sustainability would be restored.

Debt negotiations could be complicated by debt owed to China. This amounted to USD5 billion at end-2020, including bilateral official lending and loans from the China Development Bank and Export-Import Bank of China, accounting for around 13% of Sri Lanka’s external debt, according to the IMF. China has traditionally preferred to offer relief for large loans through deferrals such as maturity extensions, payment rescheduling or grace periods, rather than through write-downs.

However, this approach could increase challenges for Sri Lanka to successfully negotiate debt restructuring with other creditors, including private creditors, that delivers the debt sustainability sought by the IMF.

Fitch rates Sri Lanka’s Long-Term Foreign-Currency (LTFC) Issuer Default Rating (IDR) at ‘RD’ (Restricted Default). The Long-Term Local-Currency IDR is ‘CCC’, and is Under Criteria Observation following our introduction of +/- modifiers in the ‘CCC’ category.

A default on local-currency debt could erode local banks’ capital positions, possibly leading to government capital injections into the banking sector that would erode the net benefits of such a restructuring, and when we affirmed the Long-Term Local-Currency IDR in May we assumed that the government would continue to service local-currency debt. Nonetheless, the ‘CCC’ rating reflects a high risk that local-currency debt will be included in debt restructuring, as the stock and interest costs are large, and omitting it could increase the restructuring burden on holders of foreign-currency debt.

Fitch may move Sri Lanka’s LTFC IDR out of ‘RD’ upon the sovereign’s completion of a commercial debt restructuring that we judge to have normalised the relationship with the international financial community.