නිරූපමාත් රට පනියි

නිරූපමා රාජපක්ෂ මහත්මිය අප්‍රේල් 05දින රාත්‍රීයේදී කටුනායක ගුවන් තොටුපළෙන් ඩුබායි බලා පිටත්ව ගිය බව ගොස් ඇති බව වාර්තා වේ.

රාත්‍රී 10.25ට එමිරේට්ස් ගුවන් සේවයට අයත් EK-655 දරණ ගුවන් යානයෙන් මෙසේ පිටත්ව ගොස් ඇත.

විදෙස් මාධ්‍ය වාර්තාවන්ට අනුව පැන්ඩෝරා ලේඛනවලින් රටවල් 90 කට වැඩි සංඛ්‍යාවක දේශපාලනඥයින් සහ රාජ්‍ය නිලධාරීන් 300 කට වැඩි සංඛ්‍යාවකගේ රහස්‍ය ධනය හා ගනුදෙනු පිළිබඳ තොරතුරු අනාවරණය කර ගෙන තිබුණු අතර නිරූපමා මහත්මියගේ නමද එහි විය.

නිරූපමා රාජපක්ෂ යනු ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතාගේ ඥාති සහෝදරියකි.

ඇය හිටපු පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරියක වන අතර 2010 සිට 2015 දක්වා ජල සම්පාදන හා ජලාපවහන නියෝජ්‍ය අමාත්‍යවරිය ලෙස ද කටයුතු කළා ය.

හිටපු නියෝජ්‍ය අමාත්‍යවරියගේ සැමියා වන තිරුකුමාර් නඩේෂන් උපදේශකයෙකු සහ හෝටල් ව්‍යවසායකයෙකු ලෙස සේවය කර ඇති බව ඔහුගේ සමාගම් වෙබ් අඩවිය උපුටා දක්වමින් විදෙස් මාධ්‍ය වාර්තා කර තිබේ.

ගවේෂණාත්මක මාධ්‍යවේදීන්ගේ ජාත්‍යන්තර එකමුතුවට (ICIJ) අනුව 2016 දී, නිවසක් ඉදිකිරීම සඳහා මහජන මුදල් භාවිත කළ බවට චෝදනා එල්ල වූ බැසිල් රාජපක්ෂ මහතාගේ දේපළ වෙළඳාම් ගනුදෙනුවක් සම්බන්ධයෙන් ද ඔහුට චෝදනා එල්ල විය.

නිරූපමා රාජපක්ෂ සහ නඩේසන් එක්ව ලන්ඩන් සහ සිඩ්නිහි සුඛෝපභෝගී මහල් නිවාස මිලදී ගැනීමට සහ ආයෝජනය කිරීමට භාවිත කළ ෂෙල් සමාගමක් පාලනය කළ බව ද , හෙළිදරව් වූ ලිපිගොනුවලට අනුව විස්තරාත්මකව කරුණු වාර්තා කර ඇතැයි ද විදෙස් මාධ්‍ය වාර්තා කර තිබේ.

රහස්‍යභාවය රකින බෙහෝ ස්ථානවල නඩේසන් විවිධ සමාගම් ස්ථාපිත කර ඇති අතර ශ්‍රී ලංකා රජය සමග ගනුදෙනු කළ විදෙස් සමාගම් හරහා කොන්ත්‍රාත් ලබාගෙන ඇති බවත් වටිනා චිත්‍ර මිලදී ගැනීම සඳහා එම සමාගම් භාවිත කළ බව ද සඳහන් කර ඇත.

2018 වසරේදී පැසිෆික් කොමඩිටීස් යන එක් සමාගමක් හරහා වටිනා චිත්‍ර 31 ක් සහ තවත් දකුණු ආසියානු කලා කෘති ජිනීවා ෆ්‍රීපෝට් යන අධිආරක්ෂිත ගබඩා සංකීරණයකට යොමු කළ බව කියැවේ.

සිංගප්පූරුවේ ස්ථාපිත Asiaciti Trust සමාගම විසින් 2011 වනවිට නඩේසන්ගේ සම්පූර්ණ වත්කම් ඩොලර් මිලියන 160 කට වැඩි බව සඳහන් කර තිබේ. නමුත් ගවේෂණාත්මක මාධ්‍යවේදීන්ගේ ජාත්‍යන්තර එකමුතුව (ICIJ) පවසන්නේ, එය ස්වාධීන ව තහවුරු කළ නොහැකි බවයි.

ICIJ විශ්ලේෂණයට අනුව, Asiaciti Trust සමාගම කළමනාකරණය කළ නඩේෂන්ගේ ඇතැම් සමාගම් සහ භාර කළමනාකරණය කළ වත්කම්වල වටිනාකම ඩොලර් මිලියන 18 ක් පමණ වේ.

මේ අතර ගවේෂණාත්මක මාධ්‍යවේදීන්ගේ ජාත්‍යන්තර එකමුතුව වාර්තා කරන්නේ, නිරූපමා රාජපක්ෂ සහ නඩේසන් සිය අරමුදල් සහ සමාගම් පිළිබඳව අසන ලද ප්‍රශ්නවලට පිළිතුරුදීම ප්‍රතික්ෂේප කළ බවයි.