ගුරු සංගම් නායකයකුට නැගෙනහිරදී තර්ජන! පිල්ලෙයාන්ගේ ගෝලයන්ට නීතිය ක්‍රියාත්මක වෙලා නැහැ

මඩකලපුව ශිවානන්ද විදුහලේ විදුහල්පතිවරයාව එම පාසලෙන් ඉවත් කරන ලෙස ඉල්ලමින්  එම පාසලේ ගුරුවරුන් දෙසැම්බර් 07 වන දින  අසනීප නිවාඩු වාර්තා කර සේවයට නොපැමිණි බව ලංකා ගුරු සංගමයේ ලේකම් ජෝසප් ස්ටාලින් ‘සටහන්’ පැවසීය.

පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී සිවනේසතුරෙයි චන්ද්‍රකාන්තන් (පිල්ලෙයාන්)  හිතවත් පිරිසක් දෙසැම්බර් 06 දින  මඩකලපුව ශිවානන්ද විදුහලේ දරුවන්ට පාසලට පැමිණීමට නොහැකි වන සේ පාසලේ ගේට්ටුව වසා දමා විරෝධතාවක් පවත්වා ඇත. 

ලංකා ගුරු සංගමයේ මඩකලපුව දිස්ත්‍රික්කයේ ලේකම් පී උදයරූබන් මහතාට එරෙහිව අදාල පිරිස මේ ආකාරයට උද්ඝෝෂණය කර තිබුණු අතර එම අවස්ථාවේදි එහි සිටි අයෙක් විදුහලේ සේවය කරන ගුරුවයෙකුට පහර දී ඇත.

සිසුන්ට සහ ගුරුවරුන්ට පාසලට ඇතුළත් වීමට ඉඩ නොදුන් පිරිස සහ ගුරුවරයාට පහර දුන් පිරිස මේ වන තෙක් අත්අඩංගුවට ගෙන නැති බවත් ස්ටාලින් මහතා පැවසීය.

මේ සම්බන්ධයෙන් ලංකා ගුරු සංගමය අධ්‍යාපන අමාත්‍යංශයේ ලේකම්වරයාටද පැමිණිල්ලක් කර ඇත.

ලංකා ගුරු සංගමය  නිකුත් කළ  නිවේදනය 

‘සිවනේසතුරෙයි චන්ද්‍රකාන්තන් (පිල්ලෙයාන්) මන්ත්‍රීවරයාගේ ගේ මැර කණ්ඩායමක් විසින් අද දින (2021.12.06) දින මඩකලපුව ශිවානන්ද විදුහලේ සේවය කරන ලංකා ගුරු සංගමයේ මඩකලපුව දිස්ත්‍රික් ලේකම් පී. උදයරූබන් මහතාට එරෙහිව පාසල ඉදිරිපිට උද්ඝෝෂණයක් සංවිධානය කර තිබුණි. 25 දෙනෙකුගෙන් පමණ සමන්විත පිල්ලෙයාන් මන්ත්‍රීවරයාගේ මැර පිරිසක් විසින් උදෑසන දරුවන් පාසලට පැමිණීමේදී ඔවුන්ට පාසලට ඇතුළුවීමට නොහැකි වන සේ පාසලේ ගේට්ටුව වසාදමා මෙම උද්ඝෝෂණය පවත්වා ඇති අතර, මේ හේතුවෙන් අද දින ශිවානන්ද විදුහලේ දරුවන්ගේ අධ්‍යාපන කටයුතු මුළුමනින්ම කඩාකප්පල් වී ඇත.

මෙම සිද්ධිය හේතුවෙන් පාසලේ ගුරුවරු කිසිවෙක් අද දින සේවයට වාර්තා නොකළ අතර, පාසලේ ගුරුවරු කාන්තණ්කුඩි පොලීසියට ගොස් පැමිණිලි කර ඇත. පී. උදයරූබන් මහතා ද තම ජීවිත ආරක්ෂාවට එල්ල වී ඇති තර්ජනය සම්බන්ධයෙන් කාන්තණ්කුඩි පොලීසියට පැමිණිල්ලක් කර ඇත.

පොලීසිය බලා සිටියදී මේ ආකාරයෙන් මැර කණ්ඩායමක් විසින් බලහත්කාරයෙන් පාසලේ ගේට්ටුව වසා දමා දරුවන්ට පාසලට ඇතුළුවීමට ඉඩ නොදී සිදු කරන ලද මෙම බලහත්කාර හා කලහකාරී ක්‍රියාව සම්බන්ධයෙන් ශිවානන්ද විදුහලේ විදුල්පතිවරයා මෙන්ම මඩකලපුව කලාප අධ්‍යාපන අධ්‍යක්ෂවරයා ද මුනිවත රැකීම බරපතල කනනාගටුදායක තත්වයකි. මේ සම්බන්ධයෙන් ලංකා ගුරු සංගමය අධ්‍යාපන අමාත්‍යාංශය වෙත ද පැමිණිලි කර ඇත.

එසේම මෙම අවස්ථාවේදී පොලීසිය ඒ සම්බන්ධයෙන් මැදිහත් නොවීම හා මෙම මැර කණ්ඩායම විසින් පාසල් දරුවන්ගේ අධ්‍යාපන අවස්ථාව අහිමි කිරීම සම්බන්ධයෙන් වහා නීතිය ක්‍රියාත්මක කරන ලෙස ලංකා ගුරු සංගමය පොලිස්පතිවරයාගෙන් ලිඛිත ඉල්ලීමක් ද කර ඇත.

කෝවිඩ් 19 වසංගත තත්වය හේතුවෙන් දීර්ඝ කාලයක් තිස්සේ පාසල් වසා තිබීම තුළ පාසල් දරුවන්ගේ අධ්‍යාපනය බරපතල ලෙස කඩාවැටී ඇති තත්වය තුළ යළි පාසල් ආරම්භ වූ පසු ද මේ ආකාරයෙන් මැර කණ්ඩායම් විසින් දරුවන්ට අධ්‍යාපනය ලැබීමට ඇති සීමිත කාලය ද අහිමි කිරීම බරපතල ගැටලුවකි.

ලංකා ගුරු සංගමයේ මඩකලපුව දිස්ත්‍රික් ලේකම් පී. උදයරූබන් මහතාට දිගින් දිගටම මේ ආකාරයෙන් විවිධ තර්ජන හා බලපෑම් එල්ල වූ අතර, මෙම සිද්ධිය ද එම තර්ජනයන්හි දිගුවකි. පී. උදයරූබන් මහතාගේ අදහස් ප්‍රකාශ කිරීමේ අයිතියට මේ ආකාරයෙන් බලපෑම් කිරීම ලංකා ගුරු සංගමය දැඩි ලෙස හෙළා දකී.’