කොවිඩ් නිසා ලක්ෂ එකහමාරකට රැකියා අහිමි වෙයි

කොවිඩ් වසංගතයේ ආරම්භය සිදු වූ 2020 වසරේ සිට මේ දක්වා කාලයේ අපනයන ඇඟලුම් ක්ෂේත්‍රයට සම්බන්ධ සේවක සේවිකාවන් එක්ලක්ෂ පනස්දාහකට පමණ රැකියා අහිමි වී ඇති බව නිදහස් වෙළෙඳ කලාප සහ පොදු සේවා සේවක සංගමයේ සම ලේකම් ඇන්ටන් මාකස් පවසා ඇත.

වසංගතයට පෙර අපනයන ඇඟලුම් ක්ෂේත්‍රයේ සේවක සේවිකාවන් ලක්ෂ පහක් සේවයේ යෙදී ඇති අතර මේ වන විට සේවයේ නියුතුව ඇත්තේ තුන්ලක්ෂ පනස්දාහක් පමණ බව ඇඟලුම් සංවිධාන ඒකාබද්ධ සංසදයේ සංඛ්‍යාලේඛන පෙන්වා දී ඇත.

මෙම කාලයේ කිසිදු සේවකයකුගේ රැකියා අහිමිවීමක් සිදු නොකරන බවට රජය ප්‍රකාශ කර තිබුණද ජාත්‍යන්තර ගැනුම්කරුවන් සහ හාම්පුතුන් සේවක වරප්‍රසාද කප්පාදු කරමින් රැකියා අහිමි වීමේ තත්ත්වය දක්වා ගෙන ගොස් තිබෙන බව පොදු සේවා සේවක සංගමය කියයි.

එමෙන්ම හිඟ සේවක පුරප්පාඩු සම්බන්ධව තැකීමක් නොකර පන්ලක්ෂයකින් ලබාගත් සේවය ඉන් අඩකින් ලබා ගන්නා බවද ඇන්ටන් මාකස් පවසා ඇත.